bezdech senny
EXPERT RADZI

Bezdech senny. Dlaczego należy go leczyć?

Nieleczony bezdech senny może mieć niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta skutki. Dlaczego? U osób z bezdechem częściej występują choroby serca i układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze, zawał, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca. Co należy wiedzieć o bezdechu? Czym się objawia i jak się go leczy?

Zespół bezdechu śródsennego jest schorzeniem coraz częściej diagnozowanym przez lekarzy. Zdarza się, że – nieleczony - prowadzi do poważnych konsekwencji – nie tylko chorób serca i układu krążenia, ale także cukrzycy typu 2 i zaburzeń neurologicznych.

To nie jedyne zagrożenia. Z uwagi na objawy choroby, takie jak nadmierna senność w trakcie dnia, chory – prowadząc pojazd – jest także narażony na spowodowanie wypadku komunikacyjnego. By ustrzec się przed takimi konsekwencjami niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest bezdech senny?

Wyróżnia się trzy rodzaje bezdechu sennego - obturacyjny, centralny i mieszany. Obturacyjny bezdech występuje wtedy, gdy złapanie oddechu jest niemożliwe z powodu ograniczenia drożności dróg oddechowych. Może to mieć przyczynę np. w otyłości, cofniętej żuchwie czy wiotkich mięśniach gardła.

Centralny bezdech senny występuje wówczas, gdy mózg nie wysyła sygnału do mięśni, by wziąć oddech. Podłożem tego mogą być choroby związane z niewydolnością serca bądź układu nerwowego. Bezdech mieszany zawiera elementy bezdechu centralnego i obturacyjnego.

Niezależnie od rodzaju bezdechu objawy często bywają podobne. Bezdech w czasie snu charakteryzuje często m.in. głośne, nieregularne chrapanie, częste wybudzanie się w nocy, nadmierna senność w ciągu dnia i problemy z koncentracją.

Jak się leczy bezdech?

W przypadku podejrzenia bezdechu sennego należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj początkowo przeprowadza się tradycyjny wywiad lekarski i badanie laryngologiczne, które ma na celu wykluczenie przeszkód mogących wywoływać nieprawidłowości w przepływie powietrza przez górne drogi oddechowe. Inną metodą diagnostyczną jest badanie snu o nazwie polisomnografia.

W przypadku wykrycia bezdechu sennego wybiera się metodę leczenia dostosowaną do jego rodzaju i stadium choroby. Choć nieraz wystarczający okazuje się zabieg laryngologiczny, w większości przypadków znajduje zastosowanie wentylacja bezdechu. Dzięki specjalnym urządzeniom do leczenia bezdechu, tzw. aparatom CPAP, możliwe jest wtłaczanie powietrza pod określonym ciśnieniem do górnych dróg oddechowych pacjenta przez co eliminuje się bezdechy, a tym samym – zwiększa komfort snu. Sprawdź rodzaje urządzeń do leczenia bezdechu www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/maski/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *