Dotyka nie tylko palaczy tytoniu. Dowiedz się, co to jest POChP
POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to jedna z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego. Objawia się przede wszystkim dusznością, przewlekłym kaszlem, pogorszeniem ogólnej kondycji organizmu, a w zaawansowanym stadium poważnymi trudnościami z oddychaniem. Co to jest POChP? Komu szczególnie zagraża? Jak rozpoznać jej objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest POChP?
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wywołuje stan zapalny dróg oddechowych, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy, zanieczyszczone powietrze oraz dym tytoniowy.
Bezpośrednim skutkiem choroby jest ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych.
POChP może się objawiać różnie nasilonymi dolegliwościami, takimi jak męczący kaszel, duszność wysiłkowa i spoczynkowa czy brak sił.
Nieleczona i postępująca choroba jest częstą przyczyną inwalidztwa i życiowej niesamodzielności, przerwania kariery zawodowej oraz przedwczesnej śmierci.
Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej:
https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.
Choroba ogólnoustrojowa
POChP to choroba układu oddechowego, która jednak rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu – dlatego klasyfikuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową.
POChP może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, takich jak: osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Ile osób choruje na POChP?
Według szacunków na całym świecie jest około 380 milionów ludzi chorych na POChP. W Polsce jest to około 2 milionów osób. Te dane potwierdzają, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest globalnym problemem zdrowotnym.
To warto wiedzieć:
Światowa Organizacji Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.
Przyczyny POChP
Można wskazać na co najmniej kilka podstawowych czynników ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Najważniejszym z nich od lat pozostaje używanie wyrobów tytoniowych.
Osoby palące takie wyroby, np. papierosy, tworzą główną grupę pacjentów, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Co ważne, ryzyko dotyczy także osób, którym udało się rozstać z nałogiem, jak i palących biernie (np. w miejscu pracy).
Innym ważnym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza, głównie znajdujące się w nim pyły i związki chemiczne, które pochodzą z tzw. niskiej emisji.
Na zwiększone ryzyko zachorowania na POChP narażone są także osoby wykonujące niektóre zawody, takie jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.
Podstawowe objawy POChP
Jednym z kluczowych problemów w diagnostyce Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że choroba może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe i nieswoiste objawy. Z tego powodu nawet osoby wiedzące, co to jest POChP, późno zgłaszają się do lekarza, kiedy to objawy są już mocno nasilone.
Stąd znajdując się w grupie ryzyka POChP i mając powyżej 40 lat, warto bacznie obserwować swój organizm pod kątem występowania takich objawów jak:
- Przewlekły kaszel, który nie ma charakteru napadowego (co odróżnia go od kaszlu astmatycznego i alergicznego);
- Duszność, zarówno wysiłkowa, jak i w fazie spoczynkowej;
- Odkrztuszanie plwociny, czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze;
- Obniżona tolerancja wysiłku, czyli męczliwość, słaba kondycja, trudności z wykonywaniem prostych czynności bez zadyszki.
Co robić, gdy obserwujesz u siebie objawy POChP?
Występowanie wyżej wymienionych objawów nie musi jeszcze oznaczać Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Na pewno jednak nie należy ich lekceważyć. W pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie Cię na specjalistyczną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Podkreślamy przy tym, że Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie można wyleczyć, ponieważ choroba wywołuje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Poddaje się ona jednak leczeniu i profilaktyce, co ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie sobie szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.