miażdżyca
EXPERT RADZI

Miażdżyca – Jak Się Zaczyna, Przyczyny, Objawy!

Miażdżyca jest przewlekłym procesem zapalnym toczącym się w wewnętrznej błonie tętnic. Jej skutkiem jest zwężenie światła tętnic, a niekiedy całkowite ich zablokowanie. Przyczyny miażdżycy mogą być egzogenne i endogenne. Przyczyny zewnętrze, które sprzyjają rozwojowi schorzenia, to złe nawyki żywieniowe, palenie tytoniu i mała aktywność fizyczna. Czynniki wewnętrzne to duże stężenie cholesterolu LDL, małe stężenie cholesterolu HDL, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca i wysoki poziom trójglicerydów we krwi.

Jak się zaczyna?

Tętnica składa się z 3 warstw, a najbardziej wewnętrzną jest śródbłonek, którego uszkodzenia prowadzą do powstawania blaszki miażdżycowej. W miejscu, w którym doszło do uszczerbku, zaczynają gromadzić się płytki krwi, które odpowiadają za uszczelnianie naczyń krwionośnych. W nieprawidłowych warunkach nadmierna aktywacja płytek krwi powoduje powstanie patologicznego skrzepu.

Skutkiem jest upośledzenie funkcji śródbłonka i zwiększenie przepuszczalności. W wyniku tego do ścian przenikają substancje znajdujące się we krwi, zwłaszcza monocyty, które pochłaniają cholesterol i powodują wzrost blaszki miażdżycowej.

Do czego może doprowadzić niezdiagnozowana?

Objawy miażdżycy mogą być zupełnie nieodczuwalne aż do momentu, gdy drożność tętnic sięgnie 25%. Wówczas często pojawiają się różne symptomy, które nie zawsze wskazują na to właśnie schorzenie. Są one uzależnione od tego, do jakiego narządu dopływa zmniejszona ilość krwi – najczęściej są to niedowłady, duszności, bóle i skurcze.

W przypadku, gdy blaszka miażdżycowa oderwie się od ściany tętnicy, dochodzi do zamknięcia przepływu krwi. W efekcie może dość do rozległego udaru mózgu, zawału serca lub ostrego niedokrwienia wymagającego amputacji kończyny.

Dieta przy miażdżycy

Dieta przy miażdżycy powinna zawierać duże ilości kwasów omega 3 i błonnika. Zalecane jest spożywanie ryb morskich, a także owoców i warzyw. Na stronie znajduje się więcej istotnych informacji dotyczących diety dla osób cierpiących na miażdżycę. Wiadomo, że odpowiednio ułożony jadłospis oraz aktywność fizyczna mogą skutecznie zapobiegać negatywnym skutkom tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *