Spirulina – 7 podstawowych właściwości
Spirulina – 7 podstawowych właściwości, o których warto wiedzieć
Moda na zdrowe odżywianie oraz naturalne suplementy diety trwa w najlepsze. Przyjrzyjmy się spirulinie, glonowi morskiemu o szmaragdowej barwie którego popularność każdego dnia zaczyna ciagle wzrastać. Co przemawia za coraz częstszym stosowaniu tej rośliny oraz uwzględnainiu jej w planach żywieniowych ? Poznajcie 7 głównych właściwości spiruliny, które powinny was przekonać o prozdrowotnym charakterze i niebywale skutecznym działaniu na nasz organizm.
Fakt #1 Źródło pełnowartościowych protein
Białko to jeden z trzech podstawowych makroelementów naszego organizmu, którego źródło jednoznacznie kojarzy się z mięsem i produktami mlecznymi. Oprócz soi i orzechów, do roślinnych pokładów protein można zaliczyć spirulinę. Zielononiebieski glon charakteryzuje się zawartością prawie 70% pełnowartiościowego białka, co stanowi idealne rozwiązanie dla osób stroniących od pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Przykładowo, tofu które jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł białka w dietach wegetariańskich posiada o 375% mniej protein niż ta morska alga.
Fakt #2 Naturalne oczyszczenie
Spirulina to skarbnica polifenoli – związków odpowiedzialnych za proces usuwania i zwalczania wolnych rodników z naszego organizmu. Wolne rodniki to niezwykle szkodliwe substancje, prowadzące do nasilenia reakcji oksydacyjnych w ludzkim ustroju co objawia się między innymi przyśpieszeniem procesu starzenia, spadkiem odporności, łatwiejszą zachorowalnoscią czy pogorszeniem kondycji naszej skóry.
Fakt #3 Ochrona dla skóry
Oprócz wyżej wymienionej właściwości antyoksydacyjnej, spirulina posiada jeszcze jedną zdolnośc ochronną dla naszej skóry. Mowa tu o obecności chlorofilu, fikocyjaniny i fikoerytryny – związków będących barwnikami determinujacymi szmaragdowoturkusowy kolor rośliny. Dzęki nim możemy być pewni, że spirulina zapewni odpowiednią protekcję przed szkodliwym działaniem intensywnego promieniowania słonecznego. Warto też dodać, że barwniki spirulinowe przyczyniają się do poprawy jędrnosci i elastyczności skóry poprzez intensyfikację jej odżywiania.
Fakt #4 Bogactwo żelaza
Osoby stosujące diety bezmięsne często borykają się z problemami anemii bądź niedokrwistości. Powodem jest niedobór podstawowego mikroelementu wchodzącego w skład naszej krwi. Chodzi oczywiście o żelazo. Powszechnie wiadomo, że jednym z najlepszych źródeł tego pierwiastka jest szpinak. Wiedzieliście jednak, że spirulina posiada aż 2300% więcej żelaza niż wspomniany przysmak Papaja? Co więcej, forma żelaza występująca w morskim glonie jest o wiele lepiej przyswajalna co warunkuje lepszą jego lepszą jakość.
Fakt #5 Spirulina działa antynowotworowo
Slogan “antynowotworowy” jest przypisywany większości naturalnych suplementów diety, ale w przypadku spiruliny jego użycie jest jak najbardziej uzasadnione. Pierwszym argumentem “za” wspomniana już duża ilość polifenoli, które skutecznie zapobiegają reakcjom utelniania i procesom nowotworzenia. W celu dokładnego zobrazowania, szacuje się że zawartość beta-karotenu w spirulinie jest o 3900% większa niż w popularnej marchwi!
Fakt #6 Morskie wsparcie dla naszych kości
Spirulina posiada też bardzo duże pokłady wapnia, będącego podstawowym składnikiem budującym nasz szkielet. Szmaragdowa alga niejednokrotnie jest polecana jako składnik diet w krajach śródziemnomorskich, u osób starszych. Dlaczego? Wraz z wiekiem zmniejsza się masa kostna. Natomiast w spirulinie znajdziemy o 300% więcej wapnia niż chociażby w mleku i jogurtach.
Fakt #7 Ogrom składników mineralnych
Poza wspomnianymi już składnikami i właściwościami, spirulina stanowi swoisty magazyn wielu innych lecz równie cennych dla naszego zdrowia składników. Za przykład mogą posłużyć cynk, krzem, mangan, siarka czy witamina B12, ale też i kwas gamma-linolowy który stanowi bardzo sktueczny sposób na obnizenie nadmiernego poziomu cholesterolu. Jak widać, spożywanie spiruliny ma bardzo holistyczne zastosowanie i z ciężko nie uznać jej za roślinę prozdrowotną.