EXPERT RADZI

6 sposobów na urozmaicenie treningu

Ostatkiem sił zwlekasz się z kanapy, aby ruszyć na wieczorną przebieżkę albo wybrać się na fitness? Coraz częściej rezygnujesz z treningu, bo ćwiczenia nie sprawiają Ci już frajdy? Brzmi znajomo? Jeśli Twój zapał do aktywności słabnie, ponieważ sport zaczyna Cię nudzić, wypróbuj kilka prostych sposobów na urozmaicenie treningu. Pokonaj monotonię i nie marnuj osiągniętych do tej pory efektów!

Spróbuj czegoś innego

Trening siłowy w domu nudzi Cię tak bardzo, że na samą myśl o rozłożeniu maty odechciewa Ci się jakiegokolwiek wysiłku? Wybierz się na fitness. Okoliczne trasy biegowe znasz już na pamięć? Zapisz się na basen. Nie masz pomysłu na ćwiczenia na siłowni? Sprawdź crossfit.

Najskuteczniejszy sposób na urozmaicenie treningu to wypróbowanie innej aktywności. Możliwości są ogromne: od nordic walkingu i biegania, przez ćwiczenia cardio i siłowe, aż po zajęcia w klubie czy z trenerem personalnym. Szukaj, testuj i porównuj tak długo, aż znajdziesz dyscyplinę, która na nowo zachęci Cię do wstania z kanapy.

Jeśli nie chcesz rezygnować z dotychczasowej aktywności, ale martwi Cię, że ćwiczenia przestały przynosić efekty, zwiększ ich intensywność. Dołóż kolejne powtórzenia lub serię, zwiększ ciężar, pobiegnij dalej albo szybciej, postaraj się przepłynąć o 1 basen więcej w tym samym czasie. To normalne, że po pewnym czasie ciało przyzwyczaja się do wysiłku. Aby ponownie zobaczyć rezultaty swoich starań, musisz podnieść sobie poprzeczkę.

Wykorzystaj akcesoria

Jeśli ćwiczysz w domu – z obciążeniem własnego ciała czy z dostępnymi w internecie filmikami popularnych trenerów – do urozmaicenia treningu użyj sportowych akcesoriów. Na początek wypróbuj hantle albo ciężarki. To najbardziej uniwersalne przyrządy do ćwiczeń, które angażują do wysiłku całe ciało. Kiedy unosisz hantle, pracują nie tylko mięśnie ramion i barków, ale też mięśnie głębokie, a nawet – jeśli ćwiczysz, stojąc – mięśnie nóg i pośladków.

Podobną funkcjonalnością wyróżniają się oporowe taśmy do ćwiczeń (znane też jako superbands i minibands). Wykorzystasz je do przeróżnych aktywności: pilatesu, fitnessu, treningów siłowych, a nawet do rozgrzewki i rozciągania. Używanie ich szybko przynosi efekty – taśmy oporowe zmuszają mięśnie do nieustannego napięcia, co przyspiesza przyrost włókien mięśniowych i redukcję tkanki tłuszczowej.

Swoje treningi urozmaicisz także za pomocą ekspandera. To przyrząd do ćwiczeń, który składa się z 2 wygodnych uchwytów do trzymania w dłoni, połączonych rozciągliwą linką albo gumą. Choć największą popularnością cieszył się w latach 80. i 90., goszcząc w każdej domowej siłowni, dziś powoli wraca do łask. Świetnie sprawdza się podczas treningu ramion, klatki piersiowej i pleców.

Zarówno do rozgrzewki, jak i treningu właściwego znakomicie posłuży Ci także skakanka oraz piłka do ćwiczeń. Te proste akcesoria, doskonale znane z lekcji wf-u, wyróżniają się wszechstronnością. Wykonasz dzięki nim efektywny trening cardio, a także wzmocnisz mięśnie i wysmuklisz sylwetkę.

Ćwicz w duecie

Jeśli ćwiczenia stały się dla Ciebie monotonną rutyną, która nie sprawia Ci już żadnej przyjemności, poszukaj towarzystwa, namawiając do treningów partnera, brata czy przyjaciółkę. Dlaczego to działa? Po pierwsze, wiadomo, w grupie raźniej. Po drugie – ćwiczenie w duecie (albo i tercecie czy w liczniejszym zespole) wprowadza element rywalizacji, który motywuje do większego wysiłku. Połączenie przyjemnego z pożytecznym – oto recepta na sportowy sukces.

Trenuj z muzyką, audiobookiem albo kursem językowym

Trenujesz w ciszy? Koniecznie to zmień! Muzyka rozluźnia, poprawia nastrój, motywuje i dodaje energii. Przy brzmieniach utworów ulubionych artystów każda aktywność stanie się przyjemniejsza. Czas przeznaczony na trening możesz również spożytkować w inny sposób – słuchając audiobooka albo lekcji kursu językowego. Odciągniesz dzięki temu swoje myśli od wysiłku, który Cię czeka, i nawet nie zarejestrujesz, że wykonujesz kolejne ćwiczenia.

Wybierz się na zakupy

Jeżeli sport zaczął Cię nudzić, spraw sobie… nowy strój do ćwiczeń! To nie żart – zakupy są świetnym motywatorem. Kiedy kupisz nową, absolutnie idealną koszulkę, legginsy z modnym printem albo buty, które chodziły za Tobą od 2 miesięcy, z większą ochotę ruszysz na trening – choćby po to, aby wypróbować swoje nabytki. A jeżeli nie… z pewnością odezwą się wyrzuty sumienia z powodu pieniędzy wyrzuconych w błoto – one również mogą stać się skutecznym bodźcem zachęcającym do ćwiczeń.

Znajdź motywację

Postaw sobie konkretny cel. Planujesz przebiec swój pierwszy półmaraton? Oczami wyobraźni widzisz siebie w jeansowych szortach, które atrakcyjnie odsłaniają smukłe nogi? A może chcesz popracować nad muskulaturą? Jeśli sprecyzujesz, do czego dążysz, droga stanie się łatwiejsza. Choć ten motywacyjny trik nie urozmaici ćwiczeń, zadziała. Kiedy dopadnie Cię zniechęcenie, nie będziesz myśleć o treningu, który musisz wykonać, ale o wymarzonych efektach.

Rutyna jest zmorą każdego, kto trenuje regularnie. Dopada i biegaczy, i pływaków, miłośników jazdy na rowerze, nordic walkingu czy ćwiczeń na siłowni. Aby jej uniknąć, różnicuj swoje treningi – testuj inne aktywności, wykorzystuj akcesoria, znajdź kompana. Nie pozwól, aby przez chwilowe zniechęcenie zniknęły efekty, które udało Ci się osiągnąć.

Odzież sportową, wygodne buty i akcesoria do ćwiczeń w domowej siłowni znajdziesz na sklepiguana.pl. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy, i ruszaj na trening!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl (marka IQ), shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *