zespół suchego oka
EXPERT RADZI

5 sposobów na zdrowe oczy

Nawet co drugi pacjent zgłaszający się do okulisty skarży się na symptomy związane z chorobą, jaką jest zespół suchego oka. Należą do nich suchość, kłucie, drapanie lub uczucie obecności piasku lub ciała obcego pod powiekami. Jak zapobiec wystąpieniu tych objawów?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zdrowe oczy. Należy do nich czytanie przy odpowiednim oświetleniu, umiarkowane korzystanie z komputera, smartfona i telewizora, zdrowa dieta oraz aktywny tryb życia. Mechaniczna ochrona oczu przed czynnikami zewnętrznymi także może mieć bardzo duże znaczenie. Oto 5 sposobów na zdrowe oczy, które pomogą ci uniknąć takich nieprzyjemnych dolegliwości, jak zespół suchego oka.

1. Dbaj o dietę

Bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób oczu jest stosowanie odpowiedniej diety. Najważniejsze dla zdrowego wzroku składniki to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziesz je w olejach słonecznikowym, lnianym i rzepakowym oraz w tłustych rybach, jak łosoś, makrela oraz śledź. Innym ważnym składnikiem jest witamina A, która występuje zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jej doskonałe źródła to dynia, marchewka, bataty oraz wątróbka.

2. Noś okulary

Warto nosić okulary z filtrem nie tylko latem, ale także jesienią i zimą. Wiele przypadków stanów zapalnych oczu wynika z podrażnienia słońcem albo wiatrem. Zimą podczas słonecznego dnia, szczególnie gdy zalega śnieg, światło może być o wiele silniejsze niż latem. Okulary ochronią też oczy od działania wiatru, kurzu i pyłu.

3. Rób przerwy w korzystaniu z ekranu

Szczególnie, jeśli masz pracę biurową i kilka godzin dziennie spędzasz przed ekranem komputera, powinieneś zadbać o odpowiednią higienę pracy. Rób kilkuminutową przerwę co najmniej raz na godzinę. To doskonała profilaktyka takich chorób, jak zespół suchego oka. To samo dotyczy korzystania ze smartfona oraz długotrwałego oglądania telewizji.

4. Nawadniaj się

Często problemy z suchością oczu wynikają z niewystarczającego nawodnienia organizmu. Pamiętaj o tym, by pić co najmniej 8-10 szklanek wody dziennie. Jeśli uprawiasz sport bądź też pocisz się obficie z powodu wysokiej temperatury, odpowiednio zwiększ tę ilość. Co istotne, napoje takie jak kawa, mocna herbata, napoje energetyczne i alkohol nie nawadniają, a dodatkowo odwadniają organizm.

5. Wysypiaj się

Uczucie obecności piasku lub ciała obcego pod powiekami to nie tylko jeden z objawów takich chorób, jak zespół suchego oka. Suchość może wynikać z niewyspania, dlatego warto zawsze pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia higiena snu. Ważne, aby spać w regularnych godzinach, co najmniej 7 godzin na dobę. To nawyk zdrowy nie tylko dla oczu, ale dla ogólnej formy fizycznej i kondycji organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *