Czym jest tachykardia
EXPERT RADZI

Czym jest tachykardia – przyczyny i objawy

Tachykardią nazywamy formę zaburzeń rytmu serca, której towarzyszy normalne i miarowe jego bicie. Szybkie uderzenia w tachykardii nie są spowodowane intensywniejszym ruchem fizycznym. W przypadku tachykardii podwyższa się spoczynkowe tętno. U zdrowego człowieka uderza ono od 60 do 100 razy na minutę, objawem tachykardii może być fakt, że bije ono znacznie szybciej. Przyspieszone tempo podczas spoczynku jest znakiem, którego nie można lekceważyć. W razie zauważenia takich objawów należy od razu skierować swoje kroki do lekarza.

Czym jest tachykardia?

Tachykardia, zwana inaczej częstoskurczem, bądź tachyarytmią, to szybki rytm serca w stanie spoczynku. Przyspieszenie tempa bicia serca może pojawić się również w wyniku emocji, czy też wysiłku, dlatego prawidłowe rozpoznanie zaburzenia nie opiera się jedynie na częstości rytmu, ale również na zmianach rodzaju rytmu, które można zaobserwować na badaniu EKG.

Tachykardia objawia się na badaniu zmianami źródła impulsów, które powodują skurcze serca z węzła zatokowego na inne miejsca w sercu. W wyniku tej nieprawidłowości zmianie ulega rytm serca, pracuje ono niemiarowo i chaotycznie. A jego funkcjonalność i wydajność ulega znacznemu obniżeniu. Komory serca nie napełniają się równomiernie krwią, przez co może dojść nawet do trzymania krążenia krwi i śmierci pacjenta.

Przyczyny tachykardii

Wśród przyczyn tachykardii dopatruje się zaburzeń przesyłania impulsów elektrycznych w sercu. Nieprawidłowości zachodzą pomiędzy węzłem zatokowym a innymi komórkami, które również mają zdolność regulacji impulsów, ale nie jest to ich głównym zadaniem. Tempo uderzeń tych komórek wynosi od 30 do 40 skurczy na minutę. Stanowią one pewnego rodzaju “bezpiecznik” na wypadek nieprawidłowej pracy węzła zatokowego. Tachykardia ma miejsce wtedy, gdy owe komórki zaczynają emitować silniejsze impulsy i zaczynają odgrywać główną rolę podczas sterowania mięśniem sercowym. Ich tempo wzrasta wtedy gwałtownie do 500, a nawet 600 uderzeń na minutę, co znacząco odstaje od normy. Stany takie mogą pojawiać się w wyniku innych chorób i dolegliwości od strony układu sercowo-naczyniowego. Takich jak np.: zawał, choroba wieńcowa, przerost mięśnia sercowego, niedotlenienie serca.

Tachykardia objawy

Warto wiedzieć czym jest tachykardia i jakie są jej objawy. Tachykardia objawia się nie tylko przyspieszonym biciem serca. Gwałtowne jego przyspieszenia czasem pozostają bez uwagi pacjenta, co rodzi jeszcze bardziej poważne zagrożenia dla jego zdrowia i życia. Do takich można zaliczyć np. migotanie przedsionków i udar. Warto zatem obserwować reakcje swojego organizmu i przy podejrzeniu nieprawidłowej pracy serca, jak najszybciej zgłosić się do lekarza. O możliwej tachykardii zaalarmować może nas: stan osłabienia, spłycony oddech, ból i ucisk w okolicy mostka, zawroty głowy, palpitacje serca i zimne poty. Wśród objawów czasem pojawia się również lęk o niezidentyfikowanym podłożu przed zaśnięciem, a nawet utraty przytomności. Leczenie tachykardii możliwe jest poprzez farmakologię lub operacje. Dlatego warto zgłosić się do lekarza, aby uniknąć bardziej poważnych jej konsekwencji dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *