Kwaśny posmak w ustach
EXPERT RADZI

Przyczyny kwaśnego posmaku w ustach

Kwaśny posmak w ustach jest nieprzyjemny i krępujący. Jednak nie tylko z tych względów warto dowiedzieć się, jakie są jego przyczyny i jak z nim walczyć. Kwaśny posmak w ustach może być objawem choroby.

Nieprzyjemny posmak w ustach, który nie mija szybko lub często powraca, zazwyczaj jest objawem choroby infekcyjnej lub związanej z układem pokarmowym. Może świadczyć o anginie, rozwijającym się stanie zapalnym gardła, refluksie  żołądkowo-przełykowym, wrzodach. Czasami jest również objawem kamicy żółciowej lub ropnych zmian w dziąsłach czy innych problemów z zębami.

Co jest przyczyną kwaśnego posmaku w ustach?

Wiele zależy od tego, jaki dokładnie charakter ma ten posmak. Wyróżniamy kwaśno-gorzki i kwaśno-słony. Poniżej zamieszczam charakterystykę obydwu przypadków.

Kwaśno-gorzki posmak w ustach – przyczyny

To charakterystyczny objaw problemów trawiennych, a konkretnie tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego, któremu bardzo często towarzyszy zgaga. Refluks to cofanie się częściowo już przetrawionego pokarmu (wymieszanego z kwasami żołądkowymi) do przełyku. Powodem wystąpienia takiej sytuacji może być  niewłaściwa  dieta, spożywanie dużej ilości alkoholu lub mocnej kawy, palenie papierosów, problemy z poprawnym funkcjonowaniem dolnej zastawki przełyku. W takim przypadku należy odstawić używki, zmienić dietę na zdrowszą oraz zacząć stosować specjalne leki na zgagę i refluks, do których zakupu nie potrzebujemy recepty.

Kwaśno-słony posmak w ustach – przyczyny

Kwaśno słony posmak w ustach ma nieco inne przyczyny. Najczęściej jest to objaw mocznicy, czyli choroby związanej z niewydolnością nerek. Dodatkowo mogą wystąpić nudności, wahania rytmu serca oraz w niektórych przypadkach także pobudzenie. Odczuwając dłużej utrzymujący się słono-kwaśny posmak w ustach, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczona mocznica może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym posmakiem w ustach?

Poza zastosowaniem odpowiedniego leczenia, czyli zażyciem leków na refluks żołądkowo-przełykowy lub skonsultowaniem stanu zdrowia z lekarzem, można skorzystać również z prostych, domowych metod, które pomogą przywrócić zdrowy smak w ustach i dobre samopoczucie. Jednym z najprostszych i najbardziej naturalnych sposobów jest żucie liści mięty. Można ją zastąpić też cukierkami odświeżającymi czy gumami do żucia. W aptekach i niektórych sklepach kosmetycznych można również dostać specjalne preparaty odświeżające typu spray lub rozpuszczające się w ustach listki, które nie tylko maskują nieprzyjemny smak i łagodzą oddech, ale również zwalczają bakterie.

Więcej o zgadze i chorobie refluksowej znajdziesz na: http://www.controloccontrol.pl/zgaga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *