migrena-jak-przetrwac-atak
EXPERT RADZI

SOS migrena – jak przetrwać atak?

W leczeniu migreny bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Napady może ograniczyć zmiana trybu życia oraz stosowanie odpowiedniej diety, a także unikanie czynników mogących wywołać ból głowy. Co jednak robić, gdy atak mimo wszystko nastąpi? Oto strategia działania.

Współcześnie na migrenę cierpi niemal co 5 pacjent, jednak jest to choroba znana od wieków. Leki, na przykład specjalistyczne tabletki na migrenę zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas tolfenamowy lub tryptany, są dziś dobrym sposobem walki z bólem. Warto jednak sięgnąć także i po tradycyjne metody, które mogą okazać się mało inwazyjne i jednocześnie bardzo skuteczne. Okłady, kąpiele oraz ziołowe napary pomagały opanować ataki migreny od wieków. Oto 3 nowoczesne i tradycyjne sposoby walki z bólem.

1. Sięgnij po pomoc lekarza

Jeśli cierpisz na bóle migrenowe, koniecznie udaj się do lekarza. Obecnie medycyna zna kilka skutecznych sposobów walki z tego typu dolegliwościami, a odpowiednie połączenie leków może nawet zapobiec częstym nawrotom choroby. Gdy jednak dopadła cię migrena i nie masz przy sobie specjalistycznych leków, możesz poradzić sobie, wykorzystując tabletki dostępne w aptece bez recepty.

Może to być na przykład lek zawierający kwas tolfenamowy. Lek jest specjalistyczną substancją polecaną przez neurologów. Kwas tolfenamowy działa na dwa sposoby: blokuje odczuwanie bólu oraz hamuje wydzielanie substancji produkowanych przez organizm w czasie ataku, dzięki czemu przerywa migrenę.

2. Okłady na bolącą głowę

W czasie trwania ataku połóż się w zacienionym pomieszczeniu. Unikaj ostrego światła, hałasu i postaraj się zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki dające szansę na odpoczynek. Pamiętaj, że narażenie na ostre światło i głośne dźwięki może dodatkowo pogorszyć objawy. Dodatkowo na głowę albo na kark połóż ciepły albo zimny okład.

Poeksperymentuj i sprawdź, co przynosi ci ulgę w bólu. Wypróbuj także kąpiele. Niektórzy chorzy wskazują, że ulgę w bólu przynosi chłodny prysznic, dla innych ukojeniem będzie ciepła kąpiel. Warto przetestować też moczenie nóg w ciepłej lub chłodnej wodzie.

3. Ziołowe napary na zdrowie

Znaną od wieków metodą walki z bólem głowy jest herbatka z imbiru. Aby ją przyrządzić, zetrzyj lub drobno posiekaj około dwucentymetrowy kawałek korzenia, po czym zalej go wrzątkiem i odrobinę przestudź. Podobnie może zadziałać napój z dodatkiem kurkumy albo pieprzu kajeńskiego. Wszystkie te przyprawy zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym.

Jeśli lubisz ziołowe napary, dobrym wyborem będzie miłorząb lub maruna. Poprawiają one krążenie w naczyniach krwionośnych mózgu, przynosząc ulgę w migrenie. Wypróbuj także olejek z rozmarynu, który miejscowo zwiększa przepływ krwi. Używaj go do delikatnego masażu skroni, na przykład uciskając bolące miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *