migrena-jak-przetrwac-atak
EXPERT RADZI

SOS migrena – jak przetrwać atak?

W leczeniu migreny bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Napady może ograniczyć zmiana trybu życia oraz stosowanie odpowiedniej diety, a także unikanie czynników mogących wywołać ból głowy. Co jednak robić, gdy atak mimo wszystko nastąpi? Oto strategia działania.

Współcześnie na migrenę cierpi niemal co 5 pacjent, jednak jest to choroba znana od wieków. Leki, na przykład specjalistyczne tabletki na migrenę zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas tolfenamowy lub tryptany, są dziś dobrym sposobem walki z bólem. Warto jednak sięgnąć także i po tradycyjne metody, które mogą okazać się mało inwazyjne i jednocześnie bardzo skuteczne. Okłady, kąpiele oraz ziołowe napary pomagały opanować ataki migreny od wieków. Oto 3 nowoczesne i tradycyjne sposoby walki z bólem.

1. Sięgnij po pomoc lekarza

Jeśli cierpisz na bóle migrenowe, koniecznie udaj się do lekarza. Obecnie medycyna zna kilka skutecznych sposobów walki z tego typu dolegliwościami, a odpowiednie połączenie leków może nawet zapobiec częstym nawrotom choroby. Gdy jednak dopadła cię migrena i nie masz przy sobie specjalistycznych leków, możesz poradzić sobie, wykorzystując tabletki dostępne w aptece bez recepty.

Może to być na przykład lek zawierający kwas tolfenamowy. Lek jest specjalistyczną substancją polecaną przez neurologów. Kwas tolfenamowy działa na dwa sposoby: blokuje odczuwanie bólu oraz hamuje wydzielanie substancji produkowanych przez organizm w czasie ataku, dzięki czemu przerywa migrenę.

2. Okłady na bolącą głowę

W czasie trwania ataku połóż się w zacienionym pomieszczeniu. Unikaj ostrego światła, hałasu i postaraj się zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki dające szansę na odpoczynek. Pamiętaj, że narażenie na ostre światło i głośne dźwięki może dodatkowo pogorszyć objawy. Dodatkowo na głowę albo na kark połóż ciepły albo zimny okład.

Poeksperymentuj i sprawdź, co przynosi ci ulgę w bólu. Wypróbuj także kąpiele. Niektórzy chorzy wskazują, że ulgę w bólu przynosi chłodny prysznic, dla innych ukojeniem będzie ciepła kąpiel. Warto przetestować też moczenie nóg w ciepłej lub chłodnej wodzie.

3. Ziołowe napary na zdrowie

Znaną od wieków metodą walki z bólem głowy jest herbatka z imbiru. Aby ją przyrządzić, zetrzyj lub drobno posiekaj około dwucentymetrowy kawałek korzenia, po czym zalej go wrzątkiem i odrobinę przestudź. Podobnie może zadziałać napój z dodatkiem kurkumy albo pieprzu kajeńskiego. Wszystkie te przyprawy zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym.

Jeśli lubisz ziołowe napary, dobrym wyborem będzie miłorząb lub maruna. Poprawiają one krążenie w naczyniach krwionośnych mózgu, przynosząc ulgę w migrenie. Wypróbuj także olejek z rozmarynu, który miejscowo zwiększa przepływ krwi. Używaj go do delikatnego masażu skroni, na przykład uciskając bolące miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *