siedzenie jest niezdrowe
ZDROWIE

Siedzenie jest niezdrowe, jak palenie tytoniu


 

Dlaczego siedzenie jest niezdrowe?

Siedzący tryb życia jest bardzo niebezpieczny. Coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem, za kierownicą czy przed telewizorem. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, nowotworów, a nawet depresji. Naukowcy zgodnie twierdzą, że siedzenie sieje spustoszenie w naszych organizmach. Doktor James Levine, z kliniki Mayo, który od lat studiuje negatywne skutki siedzącego trybu życia, poszedł nawet o krok dalej i podsumował wyniki swoich badań w dwóch zdaniach. Siedzenie jest równie niebezpieczne jak palenie tytoniu.

Siedzenie jest niezdrowe – dobre rady na początek

Naukowcy zalecają, aby co pół godziny wstawać od biurka i się chwilę poruszać. Podejść po wodę, podczas rozmowy telefonicznej można stać lub spacerować. Podczas mitingów można chodzić, a także, by korzystać z toalety, która jest oddalona jak najdalej naszego biurka.

Niestety nawet jeśli rano biegasz godzinę, a potem przez klika godzin siedzisz przy biurku jesteś również narażony na negatywne skutki siedzenia. Dlatego dobrze jest, aby każdą wolną chwilę wykorzystać na ruch. Koniecznie co kilkadziesiąt minut róbcie sobie przerwy w pracy i kilka kroków dla zdrowia. 

siedzenie jest niezdrowe

siedzenie jest niezdrowe

 

Dlaczego siedzenie jest niezdrowe – badania

Badania wykazały, że osoby które siedzą dziennie więcej niż osiem godzin są narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci o 15 proc. Do 40 proc. ryzyko rośnie, gdy w pozycji siedzącej spędzamy ponad 11 godzin dziennie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *