apteki internetowe
EXPERT RADZI WSPÓŁPRACA ZDROWIE

Czy zakupy w aptece internetowej są bezpieczne?

Postęp elektronizacji w dzisiejszych czasach przyczynił się do wzrostu zainteresowania zakupami on-line. Co więcej, wydaje się, że duży wpływ miała również pandemia koronawirusa. Szczególnie wrażliwymi placówkami, w których możemy spotkać się z ryzykiem zarażenia chorobami są m.in. apteki.

W związku z powyższym wiele osób decyduje się na zakup leków oraz suplementów w sieci. Niemniej jednak, wciąż stykamy się z grupami osób, które zadają sobie pytanie, czy zakupy w aptece internetowej są bezpieczne?

Nie obawiaj się zakupów w sieci

Zdarza się, że nasz organizm postanowił się zbuntować, konsekwencją czego jest choroba. W związku z tym postanawiamy umówić się do lekarza pierwszego kontaktu. Okazuje się, że specjalista po teleporadzie zdecydował się na przepisanie odpowiednich tabletek. Niektóre z nich są sprzedawane wyłącznie na podstawie recepty. Oznacza to, że znajdujemy się w sytuacji, w której konieczne będzie zrealizowanie zakupu i stosowanie się do zaleceń.

Jeszcze kilka lat temu naturalnym wyborem w takim przypadku była wizyta w tradycyjnej aptece. Obecnie, ze względu na dostępne alternatywy nie zawsze musimy odwiedzać taką placówkę, aby zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Możemy zakupić je w sieci. Niemniej jednak wiele osób ze względu na niczym nieuzasadnione obawy decyduje się na porzucenie takiego rozwiązania.

Apteki w postaci sklepów internetowych są legalnie działającymi podmiotami i niczym nie różnią się od naziemnych placówek. Jeżeli dodatkowo dręczą nas obawy, możemy skorzystać z rad Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i zweryfikować sprzedawcę. Legalna apteka dla pacjenta działająca w sieci będzie charakteryzowała się kilkoma czynnikami. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na zielone logo pod którym znajduje się flaga państwowa. Po kliknięciu w nie powinniśmy zostać przekierowani na stronę z rejestrem aptek, gdzie możemy dokonać dalszej weryfikacji podmiotu. Poza tym nie powinniśmy się obawiać zakupu, gdy planujemy skorzystać ze znanej nam apteki, która posiada fizyczne placówki. W taki sposób działa internetowa apteka Aptekadlapacjenta.pl

Nie wszystko bez wyjścia z domu

Nieco wyżej została przedstawiona sytuacja nieoczkiwanego przeziębienia, które wspomagane odpowiednimi preparatami z pewnością zostanie szybko wyleczone. Pacjent zdecydował się na zakup odpowiednich leków bez recepty. W tym celu skorzystał z jednej z aptek internetowych. Leki na receptę a apteka internetowa to nadal pewnego rodzaju utrudnienie, ale też gwarancja bezpieczeństwa.

Zrealizowanie zamówienia on-line na lek wymagający ważnej recepty jest tylko częściowo możliwe. W myśl działających przepisów prawnych jesteśmy w stanie zrealizować taką receptę za pomocą systemów teleinformatycznych, niemniej jednak samo wybranie leku będzie wymagało fizycznego odwiedzenia placówki. W takim przypadku nie ma możliwości dostarczenia produktu do domu. Z jednej strony może się to wydawać utrudnieniem, natomiast patrząc z innego punktu widzenia, taki stan rzeczy gwarantuje maksimum bezpieczeństwa, a przy okazji świadczy o legalnym działaniu apteki internetowej.

Apteka pomysłem na biznes

Niektórzy ludzie, szczególnie Ci przedsiębiorczy, w obecnie panującej sytuacji mogą zwrócić uwagę na możliwość zysku. Analizując rynek zakupów internetowych mogą zadawać sobie pytanie, jak założyć aptekę internetową? Dla większości nie będzie to takie proste zadanie. Prawo Farmaceutyczne wymaga, aby podmiot działający w sieci posiadał aptekę stacjonarną. Dodatkowym utrudnieniem może być potrzebne wykształcenie. Właścicielem takiego podmiotu musi być osoba legitymująca się tytułem magistra farmacji, bądź być przynajmniej częścią spółki (wspólnikiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.