Cewniki hydrofilowe
EXPERT RADZI WSPÓŁPRACA ZDROWIE

Cewniki hydrofilowe – charakterystyka

Osoby borykające się z rożnymi niepełnosprawnościami czy chorobami muszą borykać się z wieloma trudnościami, które uniemożliwiają im normalne życie. W niektórych przypadkach konieczne może być konieczne zastosowanie specjalnego cewnika, aby usunąć nadmiar moczu z pęcherza.

Dlatego dla osób, dla których normalny cewnik sprawia dyskomfort przeznaczone są specjalne cewniki hydrofilowe. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Przewaga cewników hydrofilowych

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że cewniki hydrofilowe dużo łatwiej się aplikuje. Pacjent nie czuje wtedy żadnego bólu ani dyskomfortu. Kolejną ważną kwestią jest to, że cewniki tego typu się nie zatykają. Dzięki temu usuwanie moczu przebiega sprawnie i bez żadnych komplikacji. Do organizmu nie mogą się dostać żadne bakterie ani drobnoustroje. Cewniki hydrofilowe są bardzo sterylne.

Dzięki zastosowaniu cewników hydrofilowych osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą być bardziej samodzielne. Nie trzeba nosić ze sobą chusteczek nawilżanych, żelów i innych przyborów do cewnikowania, które są potrzebne w przypadku innych modeli. Ponadto znika także problem odczuć związanych z zapachem moczu.

W jakich sytuacjach warto się zdecydować na cewniki hydrofilowe?

W przypadku niektórych dolegliwości cewniki hydrofilowe są szczególnie polecane. Powinno się je zaaplikować m.in. u dzieci i starszych z rozszczepieniami kręgosłupa. W przeciwieństwie do cewników centralnych i innych typów nie trzeba aż tak się męczyć, żeby je założyć.

Kolejną grupą osób, dla których tego typu cewniki będą szczególnie dobrym rozwiązaniem są osoby z porażeniem mózgowym. Dzięki zastosowaniu cewnika hyfrofilowego ich jakość życia i komfort może się znacznie polepszyć.

Jak dobrać cewnik hydrofilowy?

Cewniki hydrofilowe z dlapacjenta.pl są dostępne w bardzo różnych rozmiarach, które są oznaczone kolorystycznie. Dlatego dobierając cewnik trzeba przede wszystkim znać rozmiar cewki moczowej danej osoby. W ten sposób model będzie idealnie pasował do jej potrzeb.

Warto zaznaczyć, że w określaniu rozmiaru cewnika może się przydać tzw. skala Frencha, zgodnie z którą jeden French to mniej więcej jedna trzecia milimetra. Aby mieć pewność, że cewnik został dobrze dobrany, należy skorzystać z pomocy urologa.

Opinie pacjentów i specjalistów

Pacjenci, którzy mieli okazje skorzystać z cewnika hydrofilowego są bardzo pozytywnie zaskoczeni. Takie rozwiązanie zapoczątkowało bardzo pozytywne zmiany w ich życiu. Cewniki w ogóle nie przypominają innych, wcześniej znanych modelów, dlatego samo cewnikowanie nie jest tak nieprzyjemne. Ponadto osoby z problemami urologicznymi korzystające z tego typu cewników mogą uprawiać różne sporty, a nawet chodzić na basen.

Z kolei specjaliści z zakresu urologii zgodnie uważają, że takie cewniki są prawdziwym przełomem we współczesnej urologii. Uważają one, że cewniki są w pełni bezpieczne, łatwo się je aplikuje, a do tego zapewniają wysoką higienę i sterylność. Warto zdecydować się na ich wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *