cynamon
PRZYPRAWY ZDROWIE

Cynamon właściwości odchudzające i inne


 

Cynamon posiada długą historię zarówno jako przyprawa oraz jako lek. W czasach starożytnych przyprawa była tak wysoko ceniona, że uznano ją cenniejszą od złota. Cynamon pozyskiwany jest z wysuszonej kory cynamonowca. Dostępny jest w postaci lasek/wysuszonych rurek lub drobnego proszku. Cynamon ma przyjemny zapach i słodki, ciepły smak. Najważniejsze korzyści zdrowotne pochodzą z olejków eterycznych znajdujących się w korze. Oleje te zawierają aktywne składniki zwane aldehyd cynamonowy, octan cynamylu i alkohol cynamylowy. Cynamon zawiera również silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwzakaźne. Jest to wyjątkowe źródło antyoksydantów i minerałów takich jak wapń, mangan, żelazo i błonnik – wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które pomagają utrzymać zdrowe ciało. Ponadto, jest naturalnym źródłem cukrów, węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów.

Cynamon właściwości odchudzające i nie tylko

Oto 10 niesamowitych właściwości cynamonu

cynamon właściwości

cynamon właściwości

1. Kontrola cukru we krwi

Cynamon ma znaczące korzyści dla osób z cukrzycą typu 2. Regularne spożywanie mniej niż pół łyżeczki dziennie obniża poziom cukru we krwi. Łatwo cynamon włączyć do swojej codziennej diety. Wystarczy rano posypać cynamonem płatki owsiane czy dodać szczyptę do herbaty lub kawy wieczorem.

2. Usprawnia funkcję mózgu

Badania wykazały, że cynamon znacznie poprawia sprawność umysłową. Wystarczy sam zapach, aby zwiększyć aktywności mózgu, a co za tym idzie zwiększyć procesy poznawcze oraz koncentrację. Poleca się przed egzaminem wypić herbatę z cynamonem, aby uspokoić umysł i nerwy.

3. Obniża ryzyko chorób serca

Ze względu na właściwości przeciwzapalne cynamon jest bardzo skuteczny w ochronie serca i tętnic. Pomaga obniżyć poziom “złego” cholesterolu oraz zmniejszyć ryzyko zawału serca.

4. Poprawia krążenie krwi

Cynamon zawiera związek o nazwie kumaryna, która ma właściwości rozrzedzania krwi. To pomaga poprawić krążenie krwi w całym ciele. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że zbyt dużo kumaryny może prowadzić do uszkodzenia wątroby, dlatego najlepiej jest spożywać cynamon w małych ilościach.

5. Chroni przed zaburzeniami neurologicznymi

Cynamon ma silne właściwości antyzapalne i przez to chroni tkaniki mózgu przed licznymi zaburzeniami neurologicznymi. Cynamon może być jedną z najbezpieczniejszych metod spowolnienia postępów takich chorób jak Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu czy zapalenie opon mózgowych.

cynamon przyprawa

cynamon przyprawa

6. Poprawia funkcjonowanie jelita grubego

Cynamon jest doskonałym źródłem błonnika, wapnia i manganu. Kombinacja ta poprawia funkcjonalność jelita grubego. Zarówno wapń, jak i błonnik wiążą kwasy żółciowe i pomagają usunąć je z organizmu. Zmniejszają przez to ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Błonnik pokarmowy jest również bardzo użyteczny w łagodzeniu objawów zespołu nadwrażliwości jelita grubego, w tym biegunki i zaparć.

7. Zapobiega nowotworom

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Teksasie, cynamon może zmniejszyć wzrost komórek nowotworowych w organizmie, a gdy będziemy spożywać go regularnie, może pomóc w zapobieganiu nowotworom. Cynamon pomaga również zmniejszyć tempo wzrostu komórek rakowych białaczki i chłoniaka.

8. Redukuje zły cholesterol

Cynamon może znacznie obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL (“złego cholesterolu”) we krwi, co obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Składnik aktywny, polimery methyl hydroxy chalcone, obecne w cynamonie zwiększają zdolność komórek do metabolizowania cukru nawet do 20 razy. Aby pomóc kontrolować poziom cholesterolu, wystarczy raz dziennie posypać kawę szczyptą cynamonu.

9. Dobry na kaszel, katar, przeziębienie

Cynamon przynosi ulgę podczas kataru i kaszlu. Pomaga zwalczyć infekcję dróg oddechowych, łagodzi ból gardła. Jeśli masz przeziębienia lub kaszel, przygotuj mieszaninę letniej wody z miodem oraz  dodaj 1/4  łyżeczki cynamonu i taki napój pij dwa razy dziennie, po śniadaniu i przed snem. 

miód i cynamon na stawy

miód i cynamon na stawy

10. Cynamon z miodem na ból stawów

Cynamon w połączeniu z miodem może pomóc wyleczyć przewlekłe zapalenie stawów. Badania wykazały, że pacjenci którym podano pół łyżeczki cynamonu w proszku w połączeniu z jedną łyżką miodu codziennie rano przed śniadaniem, po tygodniu odczuli znaczącą ulgę w bólu stawów.

Pomimo, że cynamon ma wiele korzyści dla zdrowia, należy uważać i nie spożywać go w nadmiernych ilościach. W rzeczywistości, w dużych ilościach może uszkodzić wątrobę. Również kobiety w ciąży powinny być ostrożne przy spożywaniu cynamonu.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *