herbata z pokrzywy
ZDROWIE

Herbata z pokrzywy – 8 zaskakujących właściwości
Pokrzywa oraz herbata z pokrzywy – niezwykłe właściwości

Z dnia na dzień pokrzywa oraz herbata z pokrzywy zyskuje uznanie i to nie tylko dlatego, że właśnie nadszedł sezon na to zioło, ale przede wszystkim, za sprawą celebrytów, którzy odkryli fascynujące właściwości pokrzywy. Prawdą jest jednak fakt, że pokrzywę, stosuje się już od dawna, ponieważ jest niezastąpiona w wielu schorzeniach i ma niezwykłe właściwości. Oto kilka z nich:

1. Pokrzywa jako naturalny lek na alergie

Herbata z pokrzywy zapobiega i leczy zarówno alergie, które zdarzają się podczas zmian sezonowych, jak i świąd, alergiczny nieżyt nosa oraz kichanie. 

2. Aby poczuć się szczuplej

Chcesz się poczuć szczuplej i lżej pij regularnie herbatę z pokrzywy, ponieważ pokrzywa pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Dodatkowo usprawnia przemianę materii oraz pracę układu pokarmowego.

Zobacz też post: Jak przyspieszyć metabolizm – 10 sposobów

3. Obniża poziom cholesterolu we krwi

Pokrzywa zawiera beta-sitosterol, który obniża wchłanianie cholesterolu, a tym samym zapewnia zdrowe serce i tętnice. 

Zobacz inne naturalne metody aby obniżyć ryzyko chorób serca: Cynamon właściwości odchudzające i inne

4. Zapobiega cukrzycy i problemów ciśnienia krwi

Picie pokrzywy herbaty nieznacznie obniża poziom cukru we krwi. Naturalne właściwości moczopędne również mogą pomóc w utrzymaniu ciśnienia krwi.  

5. Moc witamin i mineałów

Pokrzywa to moc witamin: witamina C, witaminy z grupy B czy K. Liść pokrzywy jest bogaty w minerały. Dziesięć gramów pokrzywy zawiera 290 mg wapnia i 86 mg magnezu. W porównaniu z 10 g surowego szpinaku, który zawiera 10 miligramów wapnia i 8 mg magnezu.

6. Wzmacnia włosy, paznokcie

Pijąc herbatę z pokrzywy wzmacniasz w naturalny sposób włosy i paznokcie oraz poprawiasz stan skóry, ponieważ pokrzywa ma dużo krzemu, wapnia i fosforu. Dodatkowo pokrzywa pomaga w leczeniu egzemy.

7. Czy wiesz, że picie herbaty z pokrzywy pomaga wypłukać toksyny z organizmu?  

Herbata z pokrzywy jest naturalnym diuretykiem, który umożliwia prawidłowy przepływ płynu w nerkach i pęcherzu moczowym, zapobiegając w ten sposób powstawaniu kamieni nerkowych. Herbatą z pokrzywy można wypłukać toksyny z dróg moczowych. Pokrzywa wspiera również leki stosowane w leczeniu zakażenia dróg moczowych.

8. Pokrzywa jako naturalny środek przeciwbólowy

Pokrzywa to naturalny środek przeciwbólowy, który łagodzi bóle stawów i bóle mięśni. Pokrzywa jest stosowana od niepamiętnych czasów w leczeniu zapalenia stawów Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Maryland Medical Center stwierdziły, że zastosowanie zewnętrzne ekstraktu z liści pokrzywy może pomóc złagodzić bóle stawów. 

Przygotowanie i skutki uboczne

Herbatę z pokrzywy możemy przygotować standardowo z torebki lub z suszonych liści,. Około 1,5 łyżeczki suszonych liści pokrzywy zalewamy wrzącą wodą i parzymy około 5-10 minut. Można dowolnie słodzić, najlepiej miodem, ksylitolem lub stewią.

Jak w przypadku każdego leczenia ziołowego mogą wystapić skutki uboczne np. sporadyczne bóle brzucha. Dlatego w przypadku takich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem. Również kobiety w ciąży i matki karmiące przed wypróbowaniem herbaty z pokrzywy powinny zasięgnąć rady lekarza. 

Zobacz ten super szablon.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *