Jak prawidłowo dbać o swoje zęby?
EXPERT RADZI

Jak prawidłowo dbać o swoje zęby?

Zdrowe i zadbane uśmiech to marzenie wszystkich osób. Bez wątpienia jednym ze sposobów na jego zachowanie są przede wszystkim regularne wizyty u lekarza stomatologa. W tym celu warto jest odwiedzać gabinet dentystyczny na okresowe kontrolę stanu uzębienia – powszechnie zaleca się, aby odbywały się one mniej więcej co pół roku, a w przypadku konieczności podjęcia leczenia według zaleceń lekarza stomatologa.
W trakcie rutynowej wizyty w gabinecie lekarz wykonuje przegląd jamy ustnej oraz sprawdza, które zęby ewentualnie kwalifikują się do leczenia. Warto jest pamiętać, że w przypadku wykrycia niewielkich ubytków (spowodowanych najczęściej próchnica) leczenie jest stosunkowo proste i wiąże się z koniecznością założenia plomby. W przypadku większych zaniedbań, leczenie zachowawcze może już nie wystarczyć i konieczne jest podjęcie bardziej skomplikowanego leczenia (na przykład leczenia kanałowego). Warto oczywiście pamiętać, że leczenie kanałowe w przypadku większości zębów jest niestety odpłatne. Wyjątkiem są kobiety w ciąży oraz młodzież do ukończenia 18 roku życia. Bezpłatne jest również leczenie kanałowe zębów przednich.

Lekarz dentysta w trakcie wizyty podejmuje również z pacjentem tematykę profilaktyki dobrego stanu uzębienia. Dzięki swojej wiedzy oraz umiejętnością jest w stanie doradzić wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz pasty myjącej, a także zlecić ewentualne inne zabiegi dentystyczne (na przykład usuwanie kamienia czy wybielanie zębów). Warto pamiętać, że regularne wizyty u dentysty pozwalają wyeliminować także ryzyko usunięcia zębów. W innym przypadku konieczne mogą okazać się implanty zębowe (tzw, sztuczne zęby), które są trwałą ingerencją w stan szczęki oraz wiążą się ze skomplikowanymi zabiegami medycznymi, które są nie tylko drogie, ale również dość bolesne dla samego pacjenta.

Wiele osób niestety boryka się z bardzo dużym lękiem oraz paniką, co w efekcie skutkuje tym, że często omijają gabinet stomatologiczny przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że takie zachowanie w konsekwencji może prowadzić do bardzo negatywnych skutków – bez wizyty u stomatologa niemożliwe jest prawidłowe dbanie o piękny uśmiech i samo regularne mycie zębów niestety nie wystarcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *