Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Jak na co dzień walczyć z problemem nietrzymania moczu?
Problem nietrzymania moczu wymaga odpowiedniego leczenia. W zależności od stopnia jego zaawansowania może wystarczyć jedynie leczenie zachowawcze. Zazwyczaj polega ono na zmianie stylu życia, czyli wprowadzeniu właściwej diety (otyłość jest jedną z przyczyn powstania problemu związanego z nietrzymaniem moczu) oraz codziennym wykonywaniu ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni Kegla. Im szybciej dojdzie do konsultacji z lekarzem, tym lepiej. Nieleczona dolegliwość nietrzymania moczu w dalszej kolejności może doprowadzić do konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że leczenie problemu nietrzymania moczu jest procesem długotrwałym. Dlatego niezwykle ważne jest zwalczanie tej dolegliwości doraźnie, by przywrócić komfort codziennego życia. W tej roli świetnie sprawdzą się produkty pochłaniające mocz – specjalistyczne wkładki urologiczne, pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki czy chłonna bielizna. Należy pamiętać, że wspomniane produkty powinny być dopasowane do stopnia zaawansowania dolegliwości, wieku osoby, dla której są przeznaczone, oraz codziennych aktywności. Pieluchy dla dorosłych doskonale sprawdzą się u osób w podeszłym wieku, a także tych, które na co dzień pozostają aktywne. Tego rodzaju produkt jest niezwykle wygodny w codziennym użytkowaniu, nie odznacza się pod ubraniem, a co więcej, skutecznie pochłania mocz i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Z kolei wkładki urologiczne przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet, zwłaszcza wtedy, gdy problem nietrzymania moczu dopiero się pojawił.
Rodzaje nietrzymania moczu
Produkty pochłaniające mocz do codziennego stosowania powinny być również dopasowane do rodzaju nietrzymania moczu. Trzeba bowiem pamiętać, że problem związany z nietrzymaniem moczu został sklasyfikowany w trzech osobnych kategoriach, a każda z nich różni się przyczyną występowania i objawami.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, jak sama nazwa wskazuje, polega na utracie różnej ilości moczu w czasie wysiłku fizycznego, do którego należy także zaliczyć kasłanie oraz kichanie. Ten rodzaj nietrzymania moczu powstaje najczęściej na skutek otyłości, a także częstych infekcji dróg moczowych oraz przebytych ciąż i porodów. Z kolei naglące nietrzymanie moczu polega na pojawieniu się nagłego parcia na cewkę moczową, którego nie da się przewidzieć, a które prowadzi do nagłego i całkowitego opróżnienia pęcherza. Najczęściej powstaje ono na skutek przebytych wcześniej infekcji układu moczowego czy nadwrażliwego pęcherza. Ostatni rodzaj nietrzymania moczu to nietrzymanie moczu z przepełnienia. Wówczas dochodzi do kropelkowej utraty moczu ze względu na towarzyszące często uczucie przepełnienia pęcherza, którego ściany są zbyt rozciągnięte.