dentist-2351844_1280
EXPERT RADZI

Jak zapobiegać próchnicy?

Mało kto pamięta o tym, że próchnica jest normalną chorobą, należącą do grupy schorzeń zakaźnych. Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie miała do czynienia z próchnicą, mimo wszystko często ją bagatelizujemy. Warto wiedzieć, w jaki sposób nie tylko leczyć próchnicę, ale skutecznie jej zapobiegać. Dzięki temu można nie tylko zachować piękny wygląd uzębienia, ale również uchronić się przed szkodliwymi bakteriami, bytującymi w zakażonych zębach.
Skąd się bierze próchnica?

Każdy stomatolog doskonale wie, jak wygląda próchnica i z czego wynika. Ubytki uzębienia to najpopularniejsze schorzenie jamy ustnej Polaków. Zazwyczaj próchnica jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej – niedokładnego lub nieprawidłowego czyszczenia zębów, a także niedostatecznie częstego szczotkowania. Szczególnie wśród dzieci powodem próchnicy może być niedostateczna profilaktyka fluorkowa oraz nieprawidłowa dieta bogata w cukry, niszczące szkliwo. Zazwyczaj kumulacja tych czynników sprawia, że próchnica ma szansę na szybki rozwój i destrukcję zębów. Warto odwiedzić gabinet stomatologiczny jeszcze wtedy, kiedy zmiany są niewielkie i łatwe do wyleczenia.

Zapobieganie próchnicy

Okazuje się, że próchnicy można zapobiegać i działania profilaktyczne są jak najbardziej wskazane. Informacji w tym zakresie może udzielić dentysta, który wskaże sposób postępowania w celu uniknięcia rozwoju próchnicy. Niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej – warto szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez minimum 2 minuty, stosując w tym celu pastę przeciwpróchniczą. Jeszcze lepsze efekty daje mycie zębów po każdym posiłku. Po myciu zębów można płukać jamę ustną specjalnym płynem, a dodatkowo pamiętajmy o regularnym nitkowaniu, które pomoże w usuwaniu resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. W miarę możliwości warto ograniczyć cukry w diecie. W ramach profilaktyki należy co najmniej raz na 6 miesięcy odwiedzić gabinet dentystyczny i dokonać przeglądu zębów. Stomatolog dzięki temu może nie tylko instruować w zakresie profilaktyki, ale również znaleźć ogniska próchnicy, zanim zdąży się ona rozwinąć. Raz w roku każdy pacjent może bezpłatnie wykonać usunięcie kamienia nazębnego, który jest również elementem profilaktyki przeciwpróchniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.