nietrzymnie moczu
EXPERT RADZI

Nietrzymanie moczu – przyczyny, rodzaje, sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to coraz częstsza przypadłość, która dotyka wiele osób, głównie kobiety po okresie menopauzy. Chociaż choroba ta określana jest mianem przewlekłej, są skuteczne metody, które pozwalają na leczenie i minimalizowanie jej skutków. Jakie są rodzaje, przyczyny i objawy nietrzymania moczu i jak można je leczyć?

Rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu

Chorobę można podzielić na trzy główne rodzaje. Pierwsza, najbardziej popularna odmiana to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pojawia się ona podczas różnego rodzaju wysiłku, może to być kaszel, kichanie, podnoszenie ciężarów. Przyczyn tego rodzaju schorzenia można wymienić wiele. Wśród nich jest otyłość, menopauza i okres po przekwitaniu, przebyte ciąże i porody, infekcje dróg moczowych, obniżenie narządu rodnego, a nawet palenie papierosów. Jak dowiadujemy się ze strony kliniki klinikagalena.pl/laser-monalisa, wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć specjalnym laserem, który minimalizuje przykre dolegliwości związane z tą chorobą.

Druga odmiana to naglące nietrzymanie moczu. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienia się nadwrażliwy pęcherz, częste infekcje układu moczowego, a także chorobę Parkinsona, Alzheimera, cukrzycę czy stwardnienie rozsiane.

Trzeci rodzaj to nietrzymanie moczu z przepełnienia. Może ono dotyczyć niemal każdego, kto nie opróżni pęcherza, kiedy poczuje taką potrzebę.

Objawy nietrzymania moczu

Objawy nietrzymania pęcherza są dosyć oczywiste. W zależności od rodzaju choroby, może to być jedynie kroplowe popuszczanie moczu, ale z czasem, szczególnie kiedy chodzi o naglące nietrzymanie, może dojść nawet do opróżniania całego pęcherza.

Jak zdiagnozować nietrzymanie moczu?

Stwierdzenie nietrzymania moczu powinna poprzedzać kompletna diagnostyka. Obejmuje ona szereg czynności lekarskich, takich jak badanie jamy brzusznej, per rectum, ginekologiczne, neurologiczne, USG, urodynamiczne, a także analiza i posiew moczu. Istotny jest także wywiad, który lekarz przeprowadza z pacjentem. Pomocne w ustaleniu diagnozy będą informacje na temat tego, jak często zdarza się tracenie moczu, jak duża jest to ilość, kiedy najczęściej występuje, czy towarzyszy temu ból, moczenie w nocy, jak często oddawany jest mocz itp.

Nietrzymanie moczu – jak leczyć?

Nietrzymanie moczu można leczyć zachowawczo, co przekłada się głównie na zmianę stylu życia. Mowa tu o modyfikacji diety, np. rezygnacji z kawy i mocnej herbaty. Pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy, które zminimalizują objawy nietrzymania moczu. Można także zdecydować się na ostrzykiwanie pęcherza toksyną botulinową. Popularną metodą leczenia jest również użycie lasera. Polega ona na nieablacyjnym obkurczeniu pochwy i odbudowie błony śluzowej. Ostatecznością jest leczenie chirurgiczne, które zazwyczaj występuje pod postacią zabiegu podwieszenia szyi pęcherza lub operacji pętlowej. Niestety nie zawsze takie rozwiązania są skuteczne, ponieważ problem nietrzymania moczu może nawracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *