dieta wątrobowa
ZDROWIE

Dieta wątrobowa – oczyszczanie wątroby
Wątroba jak ją oczyścić – dieta wątrobowa

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów ciała. Waży około 1500 g i jest odpowiedzialna za wiele ważnych funkcji związanych z trawieniem, metabolizmem, odpornością oraz magazynowaniem składników odżywczych. Zdrowa wątroba usuwa szkodliwe toksyny z krwi oraz usuwa z niej szkodliwe toksyny. Również zamienia pożywienie wchłaniane przez jelita w substancje odżywcze, które następnie wykorzystywane są przez organizm. Przechowuje również niektóre witaminy oraz żelazo. 

Dieta wątrobowa - oczyszczanie wątroby

Dieta wątrobowa – oczyszczanie wątroby

Ponieważ wątroba wykonuje wiele funkcji życiowych, powinniśmy spożywać produkty, które pomogą ją oczyścić i utrzymać w zdrowiu. Zła dieta może znacznie przeciążyć wątrobę, która może zmniejszyć efektywność przetwarzania toksyn i tłuszczu. To z kolei może zwiększyć ryzyko otyłości, chorób układu krążenia. Może powodować również chroniczne zmęczenie, bóle głowy, problemy trawienne czy nawet alergie. Z pomocą przychodzą nam zdrowe produkty oraz tzw. dieta wątrobowa, która ma za zadanie oczyścić i odmłodzić wątrobę. 


Poznaj 9 super produktów – które pomogą oczyścić wątrobę

 

czosnek

czosnek

 

1. Czosnek

Czosnek jest świetny do oczyszczenia wątroby. Składnik niezbędny każdej diety wątrobowej. Czosnek zawiera dwa naturalne związki zwane: allicyny i selen, które ułatwiają proces oczyszczania wątroby i chronią wątrobę przed toksycznymi uszkodzeniami.

Ponadto, czosnek obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, które przeciążają wątrobę i utrudniają jej funkcjonowanie.

Oczywiście należy stosować świeży, surowy, czosnek, zamiast przetworzonego, mielonego czy w proszku.

Dobrze jeść 2-3 surowe ząbki czosnku dziennie. Warto dodawać go do przygotowywanych dań, tak często jak tylko jest to możliwe. 

grejpfrut

grejpfrut

 

2. Grejpfrut

Grejpfrut jest znakomitym źródłem witaminy C, pektyn oraz przeciwutleniaczy, stąd w naturalny sposób wspomaga proces oczyszczania wątroby. Zawiera także glutation, potężny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i odtruwa wątrobę. Glutation pomaga również w detoksykacji metali ciężkich. 

Zaleca się pić świeżo wyciśnięty sok grejpfrutowy lub zjeść owoc grejpfruta codziennie na śniadanie.

Przeczytaj również, jak grejpfrut pomaga przyspieszyć metabolizm.

buraki

buraki

 

3. Buraki

Buraki to kolejny super produkt, który oczyszcza wątrobę. Dzięki zawartości flawonoidów roślinnych oraz beta-karotenu, buraki pomagają stymulować i poprawiają funkcjonowanie wątroby. Ponadto buraki maja właściwości naturalnego oczyszczania krwi.

Dlatego wystarczy dodać świeże buraki lub sok z buraków do codziennej diety.

cytryna

cytryna

 

4. Cytryna

Cytryna pomaga w detoksykacji wątroby głównie ze względu na przeciwutleniacze D-Limonen w niej zawarte. Przeciwutleniacze pomagają uaktywnić enzymy w wątrobie, pomocne w detoksykacji.

Ponadto, duża ilość witaminy C w cytrynach pomaga wątrobie produkować więcej enzymów, które wspomagają trawienie. Cytryny zwiększają również absorpcję minerałów w wątrobie.

Dlatego pamiętaj, aby dodać cytrynę do swojej diety, możesz pić codziennie rano wodę z cytryną.

zielona herbata

zielona herbata

 

5. Zielona herbata

Poprzez codzienne picie zielonej herbaty, możemy pomóc naszemu organizmowi wypłukać toksyny i złogi tłuszczu, jednocześnie zwiększając poziom nawilżenia.

Badania opublikowane w 2002 roku przez International Journal of Obesity stwierdził, że katechiny występujące w herbacie stymulują katabolizm lipidów w wątrobie. To z kolei zapobiega akumulacji tłuszczu w wątrobie. Ten zdrowy napój chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych, takich jak m.in. alkohol.

Zielona herbata jest również korzystna w leczeniu lub zapobieganiu chorobom wątroby. Badania opublikowane przez Cancer Causes and Control w 2009 roku, wykazały, że ludzie, którzy piją zieloną herbatę mają niższe ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Dlatego pij 2 do 3 filiżanki zielonej herbaty dziennie. W razie potrzeby można osłodzić herbatę z miodem.

Zielona herbata również pobudza metabolizm i pomaga stracić na wadze. Zobacz ten wpis.

awokado

awokado


 

6. Awokado

Awokado zawiera silne substancje chemiczne, które mogą zmniejszyć uszkodzenie wątroby, twierdzi American Chemical Society na podstawie badań przeprowadzonych w 2000 roku. Awokado bogate jest w glutation, który oczyszcza wątrobę ze szkodliwych, jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki i detoksykuje wątrobę.

Ponadto awokado zawiera wiele minerałów, witamin i składników odżywczych, które wspierają ogólny stan zdrowia wątroby i pomagają rozkładać tłuszcze.

Jedz 1 do 2 awokado w tygodniu przez kilka miesięcy, aby pomóc zregenerować wątrobę. Awokado również przyspiesza metabolizm.

jabłka

jabłka

 

7. Jabłka

Jedno jabłko dziennie (albo nawet dwa) to sekret zdrowej wątroby. Jabłka są dobrym źródłem pektyn, który pomaga usunąć toksyny z przewodu pokarmowego i cholesterol z krwi.

Ponadto jabłka zawierają kwas jabłkowy, naturalny składnik odżywczy, który oczyszcza i usuwa toksyny z krwi. 

orzech włoski

orzech włoski

 

8. Orzech włoski

Wysoki poziom aminokwasu L-argininy, który występuję w orzechu włoskim, wspomaga wątrobę w pozbyciu się detoksykującego amoniaku. Ponadto, orzechy zawierają glutation i kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają w naturalnym procesie oczyszczania wątroby.

Garść orzechów dziennie to znakomita, zdrowa przekąska. Orzechy mogą być również dodane do sałatki czy przystawki.

brokuły

brokuły

 

9. Brokuły

Aby wesprzeć naturalny proces oczyszczający wątrobę, jedz brokuły. Są bogate w glukozynolany, które pomagają pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu.

Wysoka zawartość błonnika w brokułach poprawia proces trawienia. Ponadto, zawiera rozpuszczalną w tłuszczach witaminę E, ważny dla wątroby przeciwutleniacz, usprawniający funkcjonowanie wątroby.

Ponadto, aby utrzymać zdrową wątrobę, eksperci zalecają wyeliminowanie lub ograniczenie pokarmów zwierzęcych, oraz alkoholu, cukru rafinowanego, nadmiaru kofeiny oraz produktów przetworzonych. 

.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *