gastrolog
EXPERT RADZI

Kiedy warto wybrać się do gastrologa?

Problemy z układem pokarmowym wymagają profesjonalnego diagnozowania i leczenia. W pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości pomoże nam gastrolog.
Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zatwardzenia, nudności po jedzeniu – to tylko niektóre objawy związane z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego. Mogą pojawić się u każdego z nas na skutek nieodpowiedniej diety czy sytuacji stresowych. Jeśli jednak powtarzają się często, warto udać się do specjalisty takiego jak gastrolog – gastroenterolog.

Czym dokładnie zajmuje się gastrologia? W jakich przypadkach udać się do gastrologa? Jak odbywa się diagnostyka i leczenie? Gdzie można zapisać się do takiego specjalisty? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami! 

Gastrologia – czym się zajmuje?

Gastroenterologia, a w skrócie gastrologia to dziedzina medycyny skupiona na schorzeniach układu pokarmowego, a dokładnie takich jego narządów jak:

 • przełyk
 • żołądek
 • gruczoły trawienne – wątroba, trzustka
 • drogi żółciowe
 • jelita cienkie i grube
 • odbyt

Gastrolog jako specjalista w dziedzinie gastrologii (gastroenterologii) prowadzi diagnostykę, leczenie oraz zajmuje się profilaktyką schorzeń układu pokarmowego.

Jakie objawy wymagają konsultacji ze specjalistą?

W większości przypadków, gdy problemy z układem pokarmowym są niewielkie i zdarzają się rzadko, nie ma potrzeby konsultowania ich z gastrologiem. Gdy jednak zauważamy, że powtarzają się coraz częściej lub są nieprzyjemne, powinniśmy pomyśleć o pomocy eksperta.

Wśród objawów, które mogą niepokoić i powinny być skonsultowane z lekarzem zajmującym się chorobami układu pokarmowego, znajdują się:

 • zaburzenia trawienia
 • uporczywa zgaga
 • przewlekłe bóle brzucha
 • częste biegunki, zaparcia, wzdęcia, wymioty, nudności
 • krew widoczna przy oddawaniu stolca
 • problemy z utrzymaniem wagi – głównie nadmierne chudnięcie

Gdy zauważamy u siebie te objawy, gastrolog będzie mógł wtedy pomóc nam w określeniu, co dokładnie może być ich przyczyną.

Diagnostyka gastrologiczna

Podstawą w postawieniu skutecznej diagnozy jest wykonanie odpowiednich badań. Gastrolog może skierować pacjenta na szereg badań krwi oraz badań endoskopowych oraz obrazowych, na przykład ultrasonograficznych.

Jednymi z często wykonywanych badań są gastroskopia oraz kolonoskopia. Oba badania polegają na podglądzie endoskopem układu pokarmowego – w przypadku gastroskopii to przełyk i żołądek, natomiast kolonoskopia – dolny odcinek układu pokarmowego, czyli jelito grube. W trakcie mogą być pobrane także wycinki do dalszych analiz. To badania wzbudzające często strach u pacjentów, jednak prawidłowo wykonane wcale nie są bolesne. Warto wskazać, że mogą być także przeprowadzone u pacjenta pod narkozą.

Lekarz gastrolog może zalecić też wykonanie badań USG, w tym USG jamy brzusznej, zdjęć RTG oraz innych badań wymaganych w celu postawienia właściwej diagnozy.

Leczenie problemów gastrologicznych odbywa się przede wszystkim przez wykorzystanie odpowiedniej farmakoterapii, czyli dobranie leków na dane schorzenie. Gastrolog może zalecić również wprowadzenie odpowiedniej diety wspomagającej leczenie. W poważniejszych przypadkach mogą być konieczne operacje.

Gdzie do dobrego gastrologa?

Do gabinetu gastrologa możemy udać się zarówno państwowo, w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również prywatnie. Gabinety gastrologiczne działają w większości dużych miast na terenie Polski.

W przypadku wizyty na NFZ musimy wtedy najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Często to on na początku przepisuje podstawowe leki, ale w razie poważniejszych objawów może od razu skierować pacjenta do gabinetu specjalisty. Prywatnie gastrolog może przyjąć nas bez skierowania. Czas oczekiwania na wizytę jest wtedy także znacznie krótszy.

Potrzebny dobry gastrolog w Krakowie? Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza Przychodnia Zdrowia Prima-Med posiadająca w swojej ofercie usługi szeregu lekarzy specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *