Jakiego dietetyka wybrać
EXPERT RADZI

Jakiego dietetyka wybrać?

Dawno nie było profesji, która by w tak krótkim czasie zdobyła tak duży bonus zaufania i szacunku jak zawód dietetyka. Do niedawna lekceważony i całkowicie obojętny, widoczny jedynie w programach telewizyjnych, aktualnie odmieniany przez wszystkie przypadku w większości dyskusji na temat żywienia.

Zawód – dietetyk

Porady dietetyków możemy znaleźć w większości periodyków, nawet tych poważnych, chociaż wówczas pod pretekstem bardzo ważnego zastępczego tematu. Dietetycy prowadzący działalność otwierają własne poradnie, albo chociaż gabinety przyjęć, można spotkać się z nimi nawet w gabinecie kosmetycznym pod pretekstem walki z cellulitem. Otwierają punkty gastronomiczne fast foodu, by tłumaczyć klientom jak prawdziwe są ich dania. Nie mówiąc już o sieci, gdzie poważne porady specjalistów dietetyków mieszają się z poradami celebrytek na temat ich pierwszego śniadania. 

Jak trafić do prawdziwego dietetyka, skąd wiedzieć, że to właśnie on, czy szukać dietetyka stacjonarnego czy lepszy będzie online, jakimi kryteriami się kierować? 

Dietetyk stacjonarny czy online

Oba rozwiązania mają tyle samo za jak i przeciw. Na pewno spotkanie z żywą osobą i porozmawianie z nią ma mnóstwo zalet. Podczas rozmowy można wypracować sobie wiele kompromisów, a przede wszystkim rozmowa i argumentacja dietetyka może przekonać nas do podjęcia zmian w swoich nawykach. Trzeba przecież pamiętać, że duża cześć klientów lub pacjentów dietetyków to osoby cierpiące na nadwagę lub osoby z różnego rodzajami zaburzeniami odżywiania i bardzo często potrzebujące silnej i przekonującej argumentacji, by podjęły trud zmian. 

Jeżeli idziemy już do dietetyka po poradę, za którą musimy przecież czasami słono zapłacić, warto dobrze poznać doświadczenie tej osoby. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być dietetyk internista, bo tacy też są. Bardzo często interniści robią specjalizację z dietetyki i wydaje się to być z korzyścią dla pacjenta. Minusem dietetyk stacjonarnego jest to, że wizyta wymaga z naszej strony przygotowania, trzeba się umówić, dopasować termin, nie zapomnieć o nim, jeżeli jest odległy i podporządkować wszystko wizycie. 

Dietetyk online

Konsultacja z dietetykiem online jest bardzo prosta. Siedząc wygodnie przed komputerem komunikujemy nasze problemy, weryfikujemy rzeczywistość i otrzymujemy porady bardzo często z gotowym przepisem na zmiany. Jednak wydaje się, że porady online oscylują zbyt utartymi szlakami. Oferują gotowe recepty na wszystko, z ograniczoną ilością wariacji. 

Dietetyk online niesie w sobie jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Bardzo trudną weryfikację. Anonimowość internetu prowadzi do nadużyć w każdej sferze. W przypadku rosnącej cały czas wartości rynku produktów fit i całego wokół tego zawirowania, w dietetyce, szczególnie online tkwią duże pieniądze. A to jest zawsze pokusa dla nieuczciwych osób. Dlatego w wyborze dietetyka  online powinniśmy kierować się naprawdę zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem innych osób. Najlepiej, gdy są to osoby nam znane, a nie wyłącznie komentarze pod nazwiskiem. 

Dodatkowym atutem dietetyków w dzisiejszych czasach jest wiedza, którą dzielą się na swoich internetowych blogach. Często można tam znaleźć wartościowe porady, które pozwolą rozszerzyć naszą wiedzę o zdrowym odżywianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *