leki-na-watrobe
EXPERT RADZI

Problemy z wątrobą – skutek niezdrowego trybu życia czy genetyczna przypadłość?

Wątroba to jeden z najważniejszych organów, które pracują dla dobrego samopoczucia Twojego organizmu. Ma ona ponad 500 funkcji, ale jedne z najważniejszych to udział w procesach trawienia, unieszkodliwianie toksyn oraz wspomaganie układu immunologicznego. Zastanawiasz się, co się stanie kiedy wątroba odmówi posłuszeństwa albo jakie preparaty chroniące wątrobę przyjmować, aby wspomóc ją w codziennym życiu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Zasada numer jeden – przeanalizuj swój problem razem ze specjalistą!

Sposobów na utrzymanie zdrowia wątroby jest mnóstwo. Istnieją metody domowe i farmakologiczne, jednak granica między nimi nie jest jasno zarysowana. Dlatego to lekarz decyduje, jakie środki będą najbardziej odpowiednie do konkretnych dolegliwości. Mogą być to m.in.:

 • leki osłonowe na wątrobę na receptę
 • leki osłonowe na wątrobę bez recepty
 • leki ziołowe na wątrobę
 • preparaty kompleksowo działające na kilka narządów
 • leki zwalczające dolegliwości bólowe

Wybór jest ogromny, zwłaszcza, że możemy rozważać zakup danego środka nie tylko ze względu na formę jego podawania czy przeznaczenie, ale także ze względu na markę producenta. Dlatego leki na wątrobę przed zakupem powinny zostać dokładnie przeanalizowane pod względem składu, przydatności i ewentualnie występujących alergenów.

Czy zioła mogą pomóc na bóle wątrobowe?

Zioła na trawienie to jedne z najpopularniejszych produktów wspomagających, po które sięga wiele osób. Dzieje się tak, ponieważ są one ogólnodostępne i naturalne, a nierzadko świetnie radzą sobie z problemami tego typu. Najczęściej wybierane są zioła do zaparzania, np. czystek, mięta oraz rumianek lub leki ziołowe na wątrobę, które składają się wyłącznie z wyciągów roślinnych. Oczywiście ich działanie nie ma stuprocentowo potwierdzonej skuteczności, ale często sprawdzają się one przy krótkotrwałych dolegliwościach.

Wybierz leki idealne dla siebie!

Leki na wątrobę powinny być dobierane indywidualnie do schorzenia, gdyż problemy w tym obszarze są bardzo niespecyficzne i rzadko zdarza się, by dwie osoby odczuwały je tak samo. Środki tego typu mogą występować w wielu formach, więc warto wybrać takie, które będą nam odpowiadały. Mogą być to, np.:

 • tabletki do rozpuszczania w wodzie
 • tabletki do ssania
 • pastylki
 • kapsułki
 • preparaty w proszku
 • preparaty w płynie

Pamiętaj, że dobre funkcjonowanie wątroby zależy od wielu czynników…

Oczywiście to, w jaki sposób przebiega codzienna regeneracja wątroby, która stale pracuje na nasze dobre samopoczucie, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Jeśli unikasz ruchu, jesz nieodpowiednio (m.in. w Twojej diecie brakuje substancji odżywczych, za to dużo jest słodyczy, fast-foodu, napojów gazowanych, alkoholu, kawy czy przetworzonej żywności), palisz papierosy lub żyjesz w permanentnym stresie, musisz liczyć się z faktem, że problemy wątrobowe mogą dotknąć też Ciebie. Dzieje się tak, ponieważ narząd ten, mimo że jest bardzo wytrzymały, jest również wrażliwy na wszelakie bodźce, przez co łatwo go podrażnić lub całkowicie zaburzyć jego działanie.

Profilaktyka to podstawa!

Przy wątrobie świetnie sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego pamiętaj, że dbanie o siebie i stosowanie zasad zdrowego stylu życia może uchronić Cię przed codziennym dyskomfortem! Jak widzisz czynników wywołujących dolegliwości z nią związane jest wiele, dlatego zatroszcz się o swój organizm kompleksowo przez dietę, leki osłonowe na wątrobę, ruch, sen i zmniejszenie stresu, a z pewnością jej podatność na choroby znacznie się zmniejszy, a Ty będziesz mógł śmiało cieszyć się życiem. Więcej przeczytasz na stronie eapteka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *