zapalenie gardła
EXPERT RADZI

Zapalenie gardła – wirusowe czy bakteryjne? Sprawdź objawy

Zapalenie gardła należy do jednych z najczęściej występujących infekcji. Wywoływane jest najczęściej przez wirusy, jednak mogą także odpowiadać za nie bakterie. W jaki sposób odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

Zazwyczaj zapalenie gardła nie pojawia się samo z siebie i wywołane jest przez czynniki chorobotwórcze. Często towarzyszy także innym chorobom, na przykład przeziębieniu czy grypie.

Objawy zapalenia gardła:

  • drapanie i pieczenie w gardle,
  • trudności w przełykaniu,
  • suchość w gardle,
  • ból w trakcie mówienia,
  • chrypka,
  • obrzęk i przekrwienie błony śluzowej.

Szacuje się, że ponad 90% przypadków wywoływanych jest przez wirusy, natomiast u dzieci około 70% z nich. Ze względu na większy odsetek tych zachorowań lekarze najczęściej zalecają leki na wirusowe zapalenie gardła. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zapaleń bakteryjnych te same leki nie dadzą oczekiwanego efektu – potrzebne są antybiotyki.

Jak rozpoznać zapalenie wirusowe?

Zapalenie wirusowe objawia się przede wszystkim przekrwioną i zaczerwienioną błoną śluzową w gardle, a także przekrwionymi migdałkami. Lekarz niekiedy może dostrzec na nich małe pęcherzyki z płynem, tak zwanym wysiękiem surowiczym.

Jak rozpoznać zapalenie bakteryjne – anginę?

Zapalenie bakteryjne można rozpoznać po bardzo ciemnym, malinowym zabarwieniu błony śluzowej gardła, a także przekrwionych migdałkach, które pokrywa białawy nalot. Obrzęknięty może być też języczek, a język może pokrywać szarawy nalot. Zapaleniu bakteryjnemu towarzyszy często wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne.

Leczenie wirusowego i bakteryjnego zapalenia gardła

Jak już wspomnieliśmy, leczenie każdego z tych przypadków wygląda inaczej. Przy zapaleniu wirusowym stosuje się głównie leki przeciwzapalne (także w formie tabletek do ssania).

W przypadku zapaleń bakteryjnych zaleca się antybiotykoterapię, najczęściej z wykorzystaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania. Przy częstych nawrotach rekomenduje się poprawę odporności, na przykład z wykorzystaniem takich środków jak ENTitis – lek ten zawiera dobroczynne szczepy bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *